To, že je stopa, kterou po sobě na síti zanecháváme, hlubší, než si možná uvědomujeme, připomněla i nedávná informace zveřejněná řadou médií. Google už přemýšlí, jak uživatelům zajistit po smrti důstojnost a soukromí, a začne jim nabízet možnost, jak citlivá data na posmrtný život připravit.
Jak jsem už zmínila na začátku, data, která po nás zůstanou na Facebooku, po sobě lidé zanechávali už v době před Facebookem. Pozůstalí vždycky museli řešit, byť na mnohem soukromější bázi, jak naložit s fotkami nebo deníkem zesnulého. Co si však dříve vzal mrtvý do hrobu a nyní to z Facebooku jen těžko smažeme, jsou soukromé až intimní rozhovory, které vedeme s přáteli.
Štěnice ve vinárně
Takové hovory se stále častěji vedou na Facebook chatu než ve vinárně nad sklenkou. Jenomže zatímco dřív se konverzace rozplynula s ranní kocovinou a zůstala pouze v paměti účastníků, někdy ani to ne, nyní je to doslova vypálené v inboxu dvou i více profilů.
První problém je nasnadě – soukromí. Jako bychom neustále žili s pocitem, že v oné vinárně je štěnice. O tom, do jaké míry jsou soukromé zprávy na Facebooku skutečně soukromé, kdo k nim má přístup, případně jestli toho využívá, se každou chvíli objevují nejrůznější zprávy, někdy až konspirační teorie. Ale faktem je, že kyberprostorem poletují miliardy ryze intimních rozhovorů a dostat se k nim je možná stejně jednoduché jako nastrčit štěnici. Často se uklidňujeme tím, že pokud naše data někoho zajímají, jsou to spíše údaje marketingově využitelné, než analýzy naší poslední hádky s partnerem. Ale jeden nikdy neví...
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgZiEm8EKRyEDWYvdmAeIiLmajM0jJ12oDd8ogdy6CW2InmDObzIL4VKogXDBYlyA6T_lya2GqcCJ96PqyfTSa8xUbi4RL_y1CacvFJ-82233liohyXNAcOEcOkcOIPusdKiuYC9DP1ayE/s200/KeepCalmGlassofWineREDCOLA4.jpg)
Další změna v komunikaci je o něco úsměvnější, i když v inkriminovanou chvíli k vzteku. Archivace všech konverzací umocňuje známou pravdu, že cokoli řeknete může být použito proti vám. Zatímco dříve by slovní tenis ve stylu: „To jsi řek!“ - „To teda neřek!“ vydal na celou noc, díky Facebooku může být velmi rychle ukončen triumfálním zvoláním: „Počkej, já ti to najdu.“
Facebook chat je něco, co se velmi rychle stalo běžnou součástí našeho života, se všemi výhodami i nevýhodami. Je otázkou, zda je tato forma komunikace nezdravá a jestli by nebylo lepší ji opět přesunout do vinárny. Každopádně je symptomatická pro dobu, ve které žijeme. Což znamená přinejmenším to, že s další etapou přijde také další způsob, jak na sebe (ne)prozradit, co se nám honí hlavou.
No comments:
Post a Comment