Sunday, April 8, 2012

Wikia – fanoušci sobě
Jak se za svobodna jmenovala babička senátora z rodu Organa, který adoptoval maličkou Leiu Skywalkerovou? Kdy a kde se narodil Han Solo? Jaké požadavky má to ultimátní kladivo, které se dá získat jen po mnoha a mnoha raidech a ještě to není vůbec jisté? Jste také úplně mimo? Vítejte ve světě wikia – specializovaných encyklopedií!Wikia je příklad kolektivní inteligence fungující na stejném principu jako Wikipedie. Oba projekty sice používají stejnou MediaWiki technologii, ale hlavní rozdíl tkví v tom, že zatímco Wikipedia se snaží obsáhnout všechnu lidskou znalost světa, Wikia se soustředí pouze na jednu jeho část a sbírá o ní veškeré dostupné informace. Oba projekty jsou na sobě nezávislé.
Wikia Inc. funguje od roku 2006 se sídlem v San Francisku a k dnešnímu dni eviduje více než 200 tisíc wikia tematických stránek věnujících se problematice počítačových her, televizních seriálů, komiksů, filmů, sportů, atp. Ředitelem je Craig Palmer.
Heslo společnosti zní:
„Wikia offers something special for everyone.“
Princip je jasný – kolektivní inteligence tvoří obsah stránek, edituje ho a udržuje aktuální. Čeho si jeden nevšimne, dodá druhý. Vznikají tak pozoruhodné databáze plné obrovského množství informací – mnohdy se jedná o všechny dostupné informace k dané problematice. Nejlépe se to ukazuje na příkladech.

Wookipeedia – víme více, než George Lucas

Kdo neviděl fenomenální filmovou ságu Hvězdných válek, ten jakoby nežil. Ačkoli natočil za svou kariéru pouhých šest filmů, je George Lucas považován za jednu z nejvlivnějších a nejlepších osobností v historii kinematografie. Hvězdnými válkami stvořil fenomén oceňovaný na více než dvě miliardy amerických dolarů – ale obchodní stránku věci stranou – kromě filmů existují knihy, komiksy a třeba také hry, které Lucasovu původní myšlenku do značné míry rozvíjejí a řeší události ve filmové sáze nezmíněné.
Největším centrem všech Star Wars geeků je bezpochyby Wookieepdia, na Wikia založená databáze obsahující více než 91 tisíc unikátních stránek k různým tématům ze Star Wars vesmíru. Veškeré romány, hry, komiksy – vše bylo zpracováno a přeneseno na Wikia volně k použití! Vše, co kdy řekl, provedl, odmítl či potvrdil takový Han Solo je tam! Ať už to bylo ve filmech či jinde. Mimo jiné i to, že se narodil na planetě Corella v roce 29 BBY.
K nalezení je zde kompletní historie Lucasem stvořené galaxie až k době založení galaktické Republiky, jejím válkám s impériem zlých Sithů až ke všem známému Darth Vaderovi. Ale pozor – universum Hvězdných válek pokračuje i po zničení druhé Hvězdy smrti! Zvídavý fanoušek se tak může dozvědět, jak to vlastně s Lukem a Leiou dopadlo a jaké byly jejich osudy.

Pro koho to je?

Tuto otázku jsem částečně nakousl v minulém odstavci - pro koho je Wikia? Vlastně pro všechny, kteří mají zájem o nějaký zpracovaný fenomén. Díky přehlednému zpracování a hypertextovým odkazům se z takové Wookieepedie stává doslova žrout času, neboť Lucasův vesmír je vzájemně tak propojený, že není problém strávit několik hodin reálného času jen zkoumáním různých informací například z historie impéria Sithů či ekonomického fungování světa Gunganů, rasy představené v Epizodě 1: Skryté hrozbě.
Svým záběrem se Wikia dotýká jak vlažných fanoušků, kteří nejeví hlubší zájem o problematiku, tak i zapřisáhlých geeků, kteří mohou sběrem informací rozšiřovat své mistrovství ve znalosti světa. Je to doslova rájem, pro fanoušky posedlé detaily a sdílením informací – tvorbou co nejkomplexnější informační databáze.
Samotnou tvorbou informací se možná zabývá jen zlomek uživatelů, nicméně možnost editace a rozšiřování dává prostor všem fanouškům daného fenoménu – rozšířit o detail, přidat výrok, výsledek, statistiku…

Doba přeje informacím

Právě teď žijeme v době, která projektům jako je Wikia nesmírně přeje. Dostáváme dnes a denně obrovské množství informací, které nestíháme vstřebat, natož analyzovat. Drobná poznámka, zmínka, připomínka – to vše může mít zásadní význam.
Doba si žádá komplexní výtvory, lidé si je žádají – chtějí zajímavé, komplexní a reálné světy s bohatou historií a mnoha linkami. Z poznámky či zmínky se pak může stát úplně nový příběh! Člověk, čtenář, hráč, divák – to není stroj. Mnoho informací, které zazní, ho může naprosto minout, nemusí jim věnovat pozornost – souvislosti mu tak mohou uniknout.
Právě proto je Wikia populární – dává věci do souvislostí, umožňuje fanouškovi udělat si ve věcech pořádek. Wikia totiž není jen o Hvězdných válkách – stránky tu má mnoho dalších fenoménů – World of Warcraf, Warcraft jako svět, upírská sága Stmívání, seriály jako třeba Merlin či herní sága Final Fantasy.

Jste-li například fanoušky Tale of Ice and Fire, určitě uvítáte přehledné zpracování všech postav, které se v ní objevily, než je autor G. R. R. Martin stihl popravit – mnohdy dovede kolektivní inteligence přinést na svět velmi zajímavé detaily a odhalení.

Budoucnost je růžová

Wikia Inc. bude s největší pravděpodobností dále vzkvétat, neboť nic nenasvědčuje tomu, že bychom se měli v brzké době dočkat změny současného trendu, kterým je vyprávění složitých příběhů v komplexních světech. Wikia tak zůstane pro fanouška spolehlivým partnerem, pro nadšence prostorem, kde může prokázat své mistrovství. Kolektivní inteligence při tvorbě tohoto druhu obsahu finální podobě produktu jen prospívá, neboť jde v podstatě o takové „fanoušci sobě.“

Zdroje:

http://www.wikia.com/About_Us

http://starwars.wikia.com/wiki/Main_Page

http://masseffect.wikia.com/wiki/Mass_Effect_Wiki

http://en.wikipedia.org/wiki/Collective_intelligence

http://en.wikipedia.org/wiki/Pierre_Lévy

No comments:

Post a Comment