Thursday, April 5, 2012

The Big Bang Theory vs. The Big Bang Theory


                                                   


Seriál The Big Bang Theory (Teorie velkého třesku) patří mezi úspěšné seriály poslední doby. V Česku ho vysílá televize Prima COOL, která se snaží cílit na mladé diváky. Dokonce vyslyšela jejich přání a zařadila ho do svého vysílání v původním znění s českými titulky. Jak si ale Prima COOL v souvislosti se seriálem vede v boji o pozornost mladých lidí?

  
 Jednou z hlavních postav seriálu je teoretický fyzik Sheldon Cooper (Jim Parsons). Sheldon má IQ přes 180 a rád svou inteligenci před ostatními zdůrazňuje. Takřka vše v jeho životě má nějaký řád, je posedlý pořádkem a pravidly (která také často a rád vytváří a po ostatních vyžaduje jejich dodržování) a k jeho vášním patří komiksy a Star Trek. Bydlí v bytě s Leonardem Hofstadterem (Johnny Galecki), který pracuje na stejné univerzitě jako Sheldon, ale zabývá se experimentální fyzikou. Leonard se Sheldonem sdílí některé zájmy, ale na rozdíl od něj je mnohem „použitelnější“ pro normální život. Co ale Sheldon s Leonardem nesdílí, je zamilovanost do jejich sousedky Penny (Kaley Cuoco). Penny (jejíž příjmení v seriálu dosud nezaznělo) na rozdíl od zbytku postav nemá žádné vysoké vzdělání, ráda by byla herečkou, ale protože se jí dosud nepodařilo prosadit, tak pracuje jako servírka.                                       
            Kromě těchto tří postav od počátku v seriálu vystupují ještě Howard Wolowitz (Simon Helberg) a Rajesh Koothrappali (Kunal Nayyar). Oba také pracují na univerzitě. Howard jako konstrukční inženýr, který jako jediný z čtveřice mužských postav nemá doktorát. Stále bydlí u své matky a neustále se snaží zapůsobit na opačné pohlaví, což se mu nakonec podaří. Raj by u žen také rád uspěl, ale má fobii, kvůli které dokáže se ženou mluvit jedině opilý.
            Ve třetí sérii základní pětici postav doplnila Bernardette Rostenkowski (Melissa Rauch), která vystudovala mikrobiologii a zasnoubila se s Howardem. Ve stejné sérii, ale o několik dílů později, do seriálu přibyla Amy Farrah Fowler (Mayim Bialik), neurobioložka, která vytvořila pár se Sheldonem.
            Mimo těchto a několika další příležitostných vedlejších rolí se v seriálu objevily i některé hostující hvězdy, které si zahrály samy sebe (např. Wil Wheaton, Stan Lee, Steve Wozniak ad.).

Sitkom vytvořili Chuck Lorre a Bill Prady, vysílat se začal 24. září 2007 na stanici CBS. V České republice se vysílá od 7. dubna 2009 na stanici Prima COOL. Od podzimu 2011 COOL seriál vysílá jak ve verzi s českým dabingem (od pondělí do čtvrtka večer), tak v původním znění s českými titulky (od úterý do pátku odpoledne).

Stránky Primy COOL k pořadu lze najít na webové adrese http://www.prima-cool.cz/porady/t?page=1. Jsou tam jak odkazy na "Teorii velkého třesku", tak na "The Big Bang Theory". Co se týká těch druhých, tak tam jsou odkazy pouze na první, druhou a čtvrtou sérii. Pod jednotlivými odkazy lze najít základní informace o seriálu a jeho obsazení a pár zajímavostí. Informace jsou zde uvedené poněkud nelogicky, protože pod odkazem na druhou sérii jsou informace o ději a vedlejších postavách ze čtvrté série, zatímco pod odkazem na čtvrtou sérii jsou jen minimální všeobecné informace o ději seriálu. Fanoušci seriálu zde pak mají prostor pouze v tom, že je pro ně na stránkách vytvořena možnost diskuse (která je prázdná) a anketa, kde mohou hlasovat pro svou nejoblíbenější postavu.V případě odkazů na "Teorii velkého třesku" také nejsou uvedeny všechny řady, ale informace o čtvrté sérii jsou alespoň uvedeny správně a diskuse není prázdná.
            Na stránkách s aktualitami (http://www.prima-cool.cz/ nebo http://www.prima-cool.cz/coolajda) pak lze čas od času nějaké novinky k seriálu také nalézt. Poslední byla z 13. 3. 2012 a týkala toho, že si v sitkomu zahraje slavný fyzik Stephen Hawking (tato informace ale proběhla i českými zpravodajskými servery, viz např. http://www.novinky.cz/kultura/261648-v-teorii-velkeho-tresku-si-zahraje-fyzik-stephen-hawking.html