Friday, April 6, 2012

Geek & Sundry: Konvergence podle Felicie Day

Logo kanálu.
Felicia Day je geek na plný úvazek. Už dávno není pouze vedlejší postavou z Buffy. V roce 2007 odstartovala web seriál The Guild, loni se dostala do hry Dragon Age II a před několika dny (2. dubna) odhalila svůj nový projekt Geek & Sundry - YouTube kanál pro geeky.

V Geek & Sundry konverguje spousta žánrů. Jeho vlajkovou lodí je nová pátá řada webového seriálu o hráčích MMO The Guild. Další součástí je vlog samotné Felicie nazvaný The Flog, který už ale sám kombinuje klasický videoblog (v němž blogger mluví do kamery) s reportážemi. V prvním díle Felicia navštívila kovářskou dílnu, protože ráda ková ve Skyrimu, a vyrobila si pohrabáč. Tabletop Wila Wheatona (Wesleyho Crushera ze Star Treku: Nová generace) je vysokorozpočtovou verzí záznamů z hraní stolních her, obohacený o infografiku a sestřihaný na přijatelných 30 minut. Sword & Laser je knižní videoklub o novinkách ze světa sci-fi a fantasy literatury. Dark Horse převádí komiksy od stejnojmenného vydavatelství do podoby tzv. motion comics. Dvě další show Written by a Kid (dětské příběhy transformované do krátkých animovaných filmů) a Learning Town (hudební pořad) zatím ještě neodvysílaly svůj první díl. 

Sloveso vysílat používám záměrně, Felicia Day celý kanál Geek & Sundry totiž stylizuje do televizního vysílání. Jednotlivé show mají svoje vysilací dny - Bolter a Grusin by měli z Felicie radost. Felicia je vlastně taková kvazi-televizní hlasatelka, alespoň při spouštění kanálu se tak chovala, když uváděla trailery pořadů.

Geek & Sundry v sobě spojuje různé oblasti a žánry. Jeho jednotícím příběhem je oslava "geekství" v jeho přirozené, roztomilé podobě. Jeho hymnou je píseň I'm the One That's Cool, jejíž text je tak mytologický, až by Barthes zaplesal. Geekové byli utlačováni a šikanovaní, jejich záliby byly mimo módu, jejich vzhled k smíchu. To se ale změnilo, jak naznačuje první sloka písně: "Don’t know if you can read or if you’ve seen/The sweet piece in this week’s Wired magazine/The latest trend has hit its peak/They say that geek’s becomin’ chic/So now you’re out of style as you can be/And I’m in vogue, so you can bite me."

Geekové jsou tak trochu jako křesťani z dob starého Říma. Sdílené utrpení utvrzuje jejich komunitu a přesvědčení, je zároveň stěžejní i pro příběh I'm the One That's Cool. Pravým geekem z pohledu písně je pouze ten, kdo tak začal v mládí, ne ten, kdo se teď snaží využít trendu: "Try to cop my style but I’m the real thing/While you played sports, I played Magic the Gathering Watched my Next Gen every night/Wore a headgear to fix my overbite/Your black-rimmed glasses are prescription free, where as me/I literally can’t see my hand in front of my face."

Otázkou je, zda všechny pořady z Geek & Sundry jsou opravdu pro geeky a zda zapadají do programové skladby. Hry, komiksy, sci-fi a fantasy literatura zapadají do obrazu geekství, dvě připravované show Written by a Kid a Learning Town se ke zbytku zatím moc nehodí a jsou to trochu navíc. Felicia Day v rozhovoru pro server io9 řekla, že chce z Geek & Sundry vytvořit základnu pro zajímavé webové pořady (které by samy o sobě neměly šanci uspět). Uvidíme, zda si kanál udrží ducha "Geek", nebo převáží rozmanitost "Sundry".

Proč je Geek & Sundry přikladem konvergence? Kromě mnoha žánrů, které v kanálu konvergují, samotný Geek & Sundry proniká do dalších mediálních platform. Vyjma povinných sociálních sítí (Facebook, Google+, Twitter) využívá i vlastní chatovací místnosti nebo diskuzní fórum pro Sword & Laser. Od prvních dnů po spuštění také prodává merchandising (z pohledu politické ekonomie zásadní složku konvergence) - převážně oblečení s logy Geek & Sundry a jednotlivých pořadů, ale také starší série a písně z The Guild.

Ačkoliv je Geek & Sundry moderní zábavní "obsah" určený pro specifickou skupinu zběhlou v moderních technologiích, až překvapivě se drží vysílacího modelu ala televize. Na úvodní stránce YouTube kanálu vidíte rozpis programu na aktuální týden, show mají své dny a pevně se jich drží. Možnosti síťové komunikace nejsou zatím využívány ve svém plném potenciálu. Moderátoři (správci) sice komunikují s uživateli/diváky, jejich role ale spočívá v odpovídání na dotazy. Feedback tu zatím hraje roli pouze v případě knižního klubu Sword & Laser, v jehož fórech můžete navrhovat témata do nových dílů pořadu a diskutovat aktuální knihu. Ostatní show (alespoň podle dosud publikovaných epizod a trailerů) budí dojem, že už jsou z většiny nahrané a pouze čekají na postprodukci a odvysílání.

Geek & Sundry je zajímavý a ambiciózní projekt. Za necelý první týden stačil získat přes 140 tisíc odběratelů a víc než 2 miliony zhlédnutí. Bude zajímavé sledovat, jak dokáže Felicia Day sladit stylizaci do televizního vysílání s geek kulturou a sociálními médii. Pořady zatím vypadají slibně a jsou natočeny velmi profesionálně. Snad se podaří udržet vysokorozpočtový (televizní) přístup zároveň s aktuálností a (YouTubeovou) bezprostředností.

No comments:

Post a Comment