Sunday, April 8, 2012

Úspěch na YouTube: Beauty Channels

Věřím, že takzvaná mekeover videa nebo make-up tutorial videa umístěná na YouTube není třeba příliš představovat. Jedná se o více či méně povedená, profesionální či amatérská videa, jejímž účelem je uživateli poradit, jak se správně nalíčit a dosáhnout tak požadovaného efektu. Těžko odhadnout, kdy bylo na YouTube nahráno první takovéto video, nicméně dnes je na této sociální síti samostatných beauty channels nepočítaně. Ač se to může někomu zdát povrchní a hloupé, čísla a počty zhlédnutí mluví za vše. Videa, ve kterých se dozvíte, jak se správně nalíčit na večírek nebo do školy, patří na YouTube mezi ty nejúspěšnější. Autorky návodných videí se navíc staly vyhledávaným mluvčím velkých kosmetických firem, kterým se tak otevřel nový komunikační kanál směřující přímo ke spotřebiteli. Největším fenoménem jsou videa Michelle Phan. Novinky jejího beauty kanálu na YouTube odebírá téměř 2 000 000 uživatelů a celkový počet zhlédnutí všech jejích videí činí neuvěřitelných 561 454 950 a neustále roste. Není divu, že ji v roce 2010 kontaktovala kosmetická společnost Lancome a zahájila s Michelle úspěšnou spolupráci. A ještě několik čísel, nejsledovanějším videem na YouTube z dané kategorie je make-up tutorial Michell Phan z roku 2009, který dosáhl 32 000 000 zhlédnutí. Podle Wikipedie je právě Michell Phan nejsledovanější ženou na YouTube.

Zajímavá je interakce fanoušků s tvůrci videí. Ti nejen že daný make-up tutorial chválí nebo kritizují, ale především přicházejí s novými podněty, přáními a tipy na další videa. A YouTube přitom není jediným kanálem, kde mohou fanoušci komunikovat se svým oblíbeným tvůrcem. Většina aktivně používá další sociální sítě, jako je Twitter nebo Facebook. U některých se objevuje ještě Pinterest a samozřejmě blogy. A Fanoušci jsou nároční. Nejenže často kritizují formu natočeného videa (hudba v pozadí, kvalita obrazu atd.), ale také se dožadují podrobných návodů i na tvorbu účesu nebo styl oblékání. Úspěšný je ten tvůrce, který je schopen svým fanouškům maximálně vyjít vstříc. Mezi videi Michell Phan lze proto nalézt návody téměř na vše (od módy po bělení zubů). Původní charakter beauty channels se tak díky poptávce fanoušků posouvá do jiné roviny a stává se jakousi platformou životního stylu, mezinárodní komunitou aktivních uživatelů dychtících po stále nových a nových radách, tipech a návodech. Tedy také prostředním, které je mimořádně atraktivní pro nadnárodní giganty módních a kosmetických společností. Spolupráce Michell Phan s Lancome je jen střípkem. Stejně jako si oděvní průmysl našel cestu k módním blogerům, nachází si ji i k „beauty gurus“, jak bývají tvůrci zmíněných videí nazýváni. Ti nejúspěšnější gurus jsou zváni do prestižních televizních show, mají své pravidelné sloupky v módních časopisech, staly se z nich celebrity (např. MichellPhan, juicystar07, BubzBeauty). Úspěch těchto tří se může zdát jako náhoda, avšak na druhou stranu lze z jejich příběhů vysledovat určitý model marketingové strategie, za který by se nemusela stydět ani začínající značka, za kterou stojí tým komunikačních specialistů. Co je klíčové? Být vidět a komunikovat. Pouhé nahrávání videí na YouTube nestačí.
Obecně za úspěšné nebo populární lze považovat různé typy videí, a to zcela jednoduše podle kategorií samotného YouTube (např. most viewed, most discussed, top rated atd.). Každá z těchto kategorií hodnotí videa na základě různých kritérií – kvantitativních i kvalitativních. Zatímco někde jde čistě jen o počet zhlédnutí, u jiné kategorie se počítá konkrétní aktivita uživatele. Lze tedy na základě této znalosti či průzkumu vytvořit univerzální vzorec, který bude u publika fungovat? Zjednodušeně lze říci, že úspěšné je takové video, které vzbudí u publika nějakou aktivitu (engagement). Na YouTube se střetávají a o pozornost publika soupeří dva odlišné typy videí (velmi zjednodušeně řečeno). Jedním proudem jsou videa, která nebyla primárně vytvořena pro tento komunikační kanál (např. hudební videoklipy, filmové trailery, televizní reklamy) a druhým pak logicky videa natočená uživateli za účelem zveřejnění právě na YouTube (např. zmiňované make-up tutorials). Úspěšnosti a popularitě videí na této sociální síti se věnují Jean Burgess a Joshua Green v knize YouTube: Online Video and Participatory Culture. Podle jejich průzkumu pochází většina nejoblíbenějších videí z vlastní tvorby uživatelů a téměř 40 % těchto nahrávek má charakter „vlogu“ – tedy video blogu. Do této kategorie můžeme řadit právě beauty channels. Co se týká popularity videí, která mají charakter „tradičního mainstreamového média“ (nejčastěji jde o nahrávky převzaté z „tradičních nosičů“ jako je televizní vysílání, DVD nebo CD), tak podle zmíněného průzkumu jsou nejoblíbenější videa informačního, zpravodajského charakteru (televizní zpravodajství, talk show, rozhovory atd.). Jean Burgess a Joshua Green poukazují ještě na jednu zajímavou skutečnost: zatímco uživatelská videa jsou nejúspěšnější v kategoriích most responded a most discussed (tedy v kategoriích, které vyžadují určitou aktivitu a zapojení se), tak v kategoriích most favorited a most viewed (zde nejvýrazněji) vítězí „tradiční“ nahrávky. Zdůrazňují však, že i přesto, že tímto obsahem jsou videa z televizního vysílání, tak je ve velké většině na YouTube nahráli sami uživatelé a ne korporace a mediální organizace.

 (Zdroj: BURGESS, Jean. GREEN, Joshua: YouTube: Online Video and Participatory Culture. Polity, 2009.)

Skutečnost, že s příchodem Webu 2.0 přichází zcela nové pojetí vztahu obsahu a uživatele, je již ohranou frází. Přesto jsou právě beauty channels na YouTube příkladem, jak je tento model úspěšný.

No comments:

Post a Comment