Sunday, April 8, 2012

Je nejlepšejší, aneb Když Harry potkal Marry…SueŘada lidí, co znám, má občas mírnější averzi k hlavní postavě knihy či filmu, a to i v tom případě, že se řadí mezi jeho (její) skalní fanoušky. Nevím proč, ale řadě mých známých je mnohem sympatičtější Sam než Frodo, Ron než Harry a Han Solo než Luke. Možná je to z toho důvodu, že hlavní postava má jakousi lepší startovní pozici v příběhu, než postavy vedlejší. Je pro dobrodružství vybavena lépe. Právě to nás směřuje k tomu, že držíme palce těm vedlejším, těm, kteří si to více zaslouží (protože co si budeme nalhávat, Millennium Falcon je přece mnohem lepší než světelný meč).

V literárních dílech jsou postavy, které jsou pouze nesympatické, na internetu se pak vyskytují postavy vyloženě „na zabití“. Vyznačují se tím, že jsou nebývale krásné, inteligentní, pronásledovány osudem a každý (tedy až na čtenáře) je miluje. Čtenář je naopak nesnáší. Těmto postavám se říká Mary Sue (popřípadě, pokud jsou to muži, Gary Stue), a právě o nich je můj příspěvek na blog.

  
Mary Sue je většinou originální postavou daného autora fanfikce, do které se autor či autorka sám projikuje. Je to jakýsi obraz jeho samotného. Některé postavy z klasických mediálních děl také mohou mít charakter Mary Sue. Jednou z těchto postav je zřejmě i postava ze seriálu Star Trek: Next Generation (Nová generace) Wesley Crusher. Brilantní chlapec má být přímo fiktivní alter ego tvůrce kultovního sci-fi díla Gena Roddenberryho, jehož prostřední jméno je Wesley.

Právě vesmír Star Treku je pro fenomén Mary Sue velmi důležitý, protože právě on je za toto označení zodpovědný. Postava Mary Sue, podle které pak všechny podobné postavy byly pojmenovány, se objevila v roce 1973 v parodické povídce Pauly Smith „A Trekkie's Tale“. A od té doby se s Mary Sue doslova roztrhl pytel. Najdeme ji snad v každém fandomu. Krom toho, že svět zachraňuje od Voldemorta, svádí Luka Skywalkera, tak může i bloudit Stars Hollow s Rory, či spolu s týmem vyšetřovat vraždu v Kriminálce Miami.  Ovšem historie postav typu Mary Sue je mnohem delší. Podobná hrdinka (tehdy se jí ještě Mary Sue neříkalo) se začala objevovat v literatuře již v devatenáctém století. Jedno má tehdejší Mary Sue s tou dnešní společné, většinou se jedná o postavu velmi nezkušeného autora. Tedy spíše autorky, protože jsou to právě ženy, které jsou za šíření Mary Sue ve valné většině odpovědné.

Prostředí internetu rozšiřování Mary Sue velmi napomáhá. Na internetu se shlukují stejně zaměření fanoušci, tvoří komunity, přemýšlí nad obsahy daného díla, diskutují, co by kdyby, a od toho je již jen krůček k vytváření fanfikce. Ta nejenže může rozvíjet dál příběhy našich oblíbených postav, ale může nám přímo prostřednictvím námi vytvořených postav umožnit příběhy prožívat. A jaký skalní fanoušek by si to nepřál.

Problém ovšem nastává, když pisatel či pisatelka své představy o hlavní hrdince (hrdinovi) poněkud přestřelí a stvoří monstrum. Mary Sue není ve fanfikcích lehké přehlédnou, protože se vyskytuje poměrně často, a to i v těch českých. Typickou Mary Sue tak poznáte podle exotického vzhledu. Vypadá starší, než je, je velmi oblíbená, chytrá, vyniká ve svém zaměstnání, má za sebou, před sebou (případně i obojí) pohnutý osud a když se zamiluje, tak osudově a tragicky.

Autoři i čtenáři fanfikcí ví, že existence Marry Sue je jev velmi častý, a proto vzniká celá řada metod, jak existenci Mary Sue objevit hned v počátcích. Jedním takovým způsobem je Originální Mary Sue lakmusový test. Test se skládá z řady otázek rozdělených do pěti sekcí. První z nich se zabývá jménem. Ano, i podle jména poznáte charakteristickou Mary Sue. Ptáte se jak? Většinou má cizokrajné jméno, které se píše jinak, než je obvyklé, nebo například ženská postava má jméno, co zní jako mužské. Za každou kladnou odpověď na otázku si postava připíše bod, a na základě bodového ohodnocení se dá poznat, zda autor opravdu Mary Sue vytvořil. Mezi mé nejoblíbenější otázky tohoto testu patří ta, která se táže, zda je postava hluchá, němá či obojí…Velmi častým indikátorem toho, jak poznat Mary Sue je také to, že se jedná o míšenku minimálně dvou druhů. Takže ve vesmíru Stmívání by se mohlo nepochybně jednat o upírovklodlačici, ve Star Treku poloviční Vulkánka a podobně. Nejvíc bodů pak autoři dostanou v tom případě, že hlavní postavu po sobě pojmenují. Je to za rovných deset.

Internet se postavami typu Mary Sue hemží a nejinak tomu bude i do budoucna, protože jak nevymírají skalní fanoušci literárních a filmových děl, tak nevymírají ani autoři a autorky jejich fanfikcí. Oni se totiž psaním podobných postav baví, a doufají, že se budete bavit při čtení jejich děl. Takže můžete začít svět Mary Sue objevovat.  Ať již ten vážně myšlený, nebo ironicky.


Zdroje:

Wesley Crusher. In: Memory Alpha [online]. [cit. 2012-04-07]. Dostupné z: http://en.memory-alpha.org/wiki/Wesley_Crusher

Mary Sue projekt. In: Potter Povídky CZ [online]. [cit. 2012-04-07]. Dostupné z: http://www.potterpovidky.cz/web/viewstory.php?sid=15

The (Original) Mary Sue Litmus Test. In: Firefox News [online]. [cit. 2012-04-07]. Dostupné z: http://firefox.org/news/articles/651/1/The-Original-Mary-Sue-Litmus-Test/Page1.html

PFLIEGER, Pat. Too good to be true: 150 Years of Mary Sue. In: Www.merrycoz.org [online]. [cit. 2012-04-07]. Dostupné z: http://www.merrycoz.org/papers/MARYSUE.HTM
No comments:

Post a Comment