Saturday, April 12, 2014

Filmotéka Ivio.tv umožňuje sledovat filmy zdarmaFilmotéka Ivio.tv umožňuje sledovat filmy zdarma

V polovině března roku 2014 byla tuzemskému internetovému uživateli představena nová videoslužba, o které se již delší dobu mluvilo. Služba Ivio.tv pustí uživateli film či seriál jen za reklamu. Nabídne v Česku patrně jako první legální možnost zhlédnout filmy a seriály bez nutnosti cokoliv platit či se někde registrovat. Uživatel se musí pouze smířit s reklamou, podobně jako v průběhu televizního vysílání. Reklamní bloky jsou přehrávány před spuštěním videa a v jeho průběhu přibližně v půlhodinových intervalech. Během sledování celovečerního filmu lze tedy očekávat přibližně tři až čtyři reklamní bloky. Ivio.tv nabízí možnost sledovat videoobsahy také bez reklam a přerušení, za tuto službu navíc si však musí uživatel připlatit 29 korun měsíčně. Tato filmová online knihovna tak nabízí jistý způsob kombinace bezplatného a placeného modelu. Vznik této nové služby by mohl do budoucnosti omezit vyhledávání filmů a seriálů ze strany uživatelů na serverech jako je Youtube nebo Ulozto.cz.
Službu Ivio.tv spustila v České republice filmová distribuční společnost Hollywood Classic Entertainment (HCE). Jsou zde nabízeny filmy s českým dabingem i původní zvukovou stopou. Uživatel si může vybrat kvalitu přehrávání, nicméně většina filmů končí u kvality SD. Nižší kvality přehrávání jsou zřejmě přípravou pro spouštění videí na mobilních zařízeních, kde může být nižší rozlišení dostačující (nebo nutné vzhledem k rychlosti připojení k internetu). V dohledné době by se totiž podle vyjádření generálního ředitele HCE Martina Palečka mohly objevit mobilní aplikace pro iOS a Android.
Nabízený obsah je rozdělený do tří skupin. V první řadě jsou to filmy a seriály (zatím cca 700 titulů), které jsou přístupné zdarma v SD kvalitě a obsahují reklamy. Zdarma je podle zástupců služby přibližně 60 procent nabídky. Druhou možností je objednat si předplatné, třetí skupinu pak tvoří nové filmy (tzv. Extra tituly), které je možné zhlédnout za jednorázovou platbu 49 korun v SD kvalitě, za HD kvalitu je nutné připlatit ještě dvacetikorunu navíc. Tyto novinky stojí stranou od prémiového účtu v rámci předplatného, je tedy nutné je zakoupit samostatně. Službu je možné si předplatit až na dobu jednoho roku. HD kvalita přehrávání eliminuje reklamy a začíná na ceně 39 korun za den. Týden vyjde na 99 korun, měsíc pak na 189 korun. Čtvrtroční předplatné stojí uživatele 499 korun a roční 1999 korun.
Kdy se spustí reklama uvnitř filmu, je vidět dopředu na liště, která ukazuje průběh filmu. Tato lišta je v době plánovaných reklam přerušena barevnými částmi. Reklama se však ve filmu zobrazí, i když uživatel přeskakuje dopředu a překročí čas na reklamu plánovaný.  
Knihovna filmů by se do budoucna měla rozšiřovat. HCE hodlá v dohledné době uvést filmy od Disney a ABC Universal, dále pak filmy od studia FOX a britské televize BBC. Distributorovi zároveň neunikla ani česká obliba ve sledování nejnovějších amerických seriálů ihned po vydání a počítá tak se službou Hot from the US, v rámci které chce nabídnout tyto seriály 24 hodin po odvysílání ve Spojených státech.
Zajištění reklam má na starost vydavatelství Ringier Axel Springer CZ. Služba Ivio.tv by v nejbližší době měla rozšířit nabídku webů s podobnou tématikou. Jde zejména o Voyo.cz od skupiny Nova a videotéku Topfun.cz. Web Ivio.tv je prozatím postaven na technologii Silverlight od Microsoftu. To znamená, že přehrávání filmů je možné pouze z počítačů, kde je Silverlight nainstalován. Služba je obousměrně propojena s Československou filmovou databází (CSFD). V rámci webu Ivio.tv může uživatel vidět doplňující informace o tvůrcích a obsazení, ale i odkaz na zmíněnou filmovou databázi.  
V rámci nastavení služby umožňuje Ivio.tv zapnout Rodičovský zámek chráněný PIN kódem. Doporučené věkové hranice jsou označeny u jednotlivých titulů U-10, U-12, U-15 nebo U-18. Po nastavení příslušné věkové hranice je z nabídky titulů odfiltrován příslušný nevhodný obsah. Když se však nezletilý uživatel dostane ke službě dříve než rodič, nic mu ve sledování nevhodného obsahu nezabrání.
K úhradám využívá systém platební bránu GoPay a je možné zaplatit prémiovou SMS zprávou, platební kartou nebo pomocí GoPay peněženky. Na webu se však uživatel na první pohled o předplatném a způsobu platby nic nedoví, což může působit poněkud zmateně. Nabídka několika tarifů se uživateli zobrazí až po otevření filmu přístupného pouze pro prémiový účet. Podobné je to s nabídkou nejnižšího předplatného odstraňujícího reklamy, jenž se zobrazí až společně s první reklamou.   
Služba Ivio.tv se snaží být maximálně jednoduchou, takže zde návštěvník nenalezne žádnou registraci ani přihlašování. Možnost registrace se však nenabízí ani pro předplatitele, což není zrovna nejlepší řešení. Provozovatel služby však na druhou stranu myslel také na rodiny, které tak nemusí platit více účtů najednou, ale mohou využívat jeden účet zároveň až na čtyřech zařízeních zapojených do skupiny. Na počítači, kde byl účet zakoupen, je možné vygenerovat kód, který pak použijete v jiném počítači. Tento počítač je po té možné do skupiny zapojit.
V kategorii nabídky online filmů a seriálů v Česku se očekává podobný boom, jaký se zažil loni s hudebními službami. Vedle služeb Topfun a Voyo se objevuje nový hráč Ivio.tv, který nabízí službu, na kterou uživatelé nejvíce slyší. Tou je bezplatný přístup a bezplatné přehrávání filmů. Zaměřit se na jednoduchost je vedle Topfunu a Voya také velice dobrá strategie. Na škodu by však v rámci služby Ivio.tv určitě nebyla přehledná nabídka předplatného a možnost jistějšího registrovaného uživatelského účtu. Pokud se však v budoucnu otevřou pro tuto službu také mobilní aplikace a začne se slibně rozšiřovat nabídka filmů, má určitě šanci na úspěch.

Zdroje:
Ø      Ivio [online]. 2014 [cit. 2014-04-12]. Dostupné z: http://ivio.tv//
Ø      MediaGuru: Startuje filmotéka Ivio.cz, převážně je zdarma [online]. 2014 [cit. 2014-04-12]. Dostupné z: http://www.mediaguru.cz/2014/03/startuje-filmoteka-ivio-cz-prevazne-je-zdarma/#.U0gw8lcrdBk
Ø      Technet.cz: V Česku je služba, která vám pustí film či seriál jen za reklamu [online]. 2014 [cit. 2014-04-12]. Dostupné z: http://technet.idnes.cz/ivio-pusti-filmy-zdarma-0sv-/sw_internet.aspx?c=A140312_161557_sw_internet_vse
Ø      Smartmania.cz: Ivio.tv je nová česká služba pro bezplatné sledování filmů online [online]. 2014 [cit. 2014-04-12]. Dostupné z: http://smartmania.cz/bleskovky/iviotv-je-nova-ceska-sluzba-pro-bezplatne-sledovani-filmu-online-7217
Ø      Zive: Ivio: filmy online zcela legálně, zdarma s reklamou [online]. 2014 [cit. 2014-04-12]. Dostupné z: http://www.zive.cz/clanky/ivio-filmy-online-zcela-legalne-zdarma-s-reklamou/sc-3-a-172858/default.aspxNo comments:

Post a Comment