Friday, October 28, 2016

Vypni mobil a spinkej jako Android

O existenci mobilní aplikace Sleep as Android1 jsem se dozvěděla ve chvíli, kdy jsem hledala, kdo stojí za jinou aplikací s názvem Digital Detox Challenge2. Že za jejich vytvoření vděčíme stejnému týmu, to mě ve výsledku ani tolik nepřekvapuje. Překvapila jsem ale hlavně sama sebe - tím, že jsem se v době, kdy najdeme mobilní aplikace téměř na všechno, dokázala podivit nad existencí těchto dvou, jenže…

Aplikace k tomu, abyste vydrželi bez telefonu, potažmo bez aplikací v tomto telefonu? Aplikace, kterou musíte mít, aby byl váš spánek co nejhodnotnější, zatímco se třeba tady3 nebo tady4 dočtete, že kvalitu spánku může negativně ovlivňovat i přítomnost digitálního mazlíčka ve vaší posteli? Svět je plný paradoxů, a tak jsem se rozhodla na pár z nich podívat zblízka. Hned na začátku se však musím přiznat, že jsem se - na základě sympatií k něčemu, čemu teď říkáme digitální detox - rozhodla ani jednou ze zmíněných aplikací vlastní mobilní zařízení netoxikovat.

„Vypni mobil. Zapni život.“ – tak na svém webovém profilu láká aplikace Urbandroid Teamu Digital Detox Challenge2 k zahájení něčeho, co Oxfordský slovník definuje jako čas trávený bez elektronických zařízení, například chytrých telefonů nebo notebooků5 a různé populárně-naučné články doceňují jako blahodárné pro zdraví i mezilidské vztahy6. Aplikace slibuje několik úrovní obtížnosti tohoto „digitálního digitálního detoxu“ (rozhodla jsem se ho takto označovat vzhledem k  prostředí mobilního telefonu, v němž aplikace samotný digitální detox svého uživatele hlídá) a neopomíjí ani možnost sdílet uživatelovy úspěchy na sociálních sítích. Tak počkat, opravdu potřebujeme telefon k tomu, abychom vydrželi bez telefonu? A potřebujeme to, že vydržíme nějaký čas bez Facebooku, sdílet se svými přáteli na Facebooku?

Přiznávám, že jsem na okamžik Digital Detox Challenge považovala za geniální v tom, že vlastně střeží, aby její uživatel nepoužíval jiné aplikace. Tenhle dojem ze mě ale rychle opadl a s rezignací ho nahradil takový, že to její tvůrci možná přeci jen zkrátka myslí dobře s uživateli. Ti to zas očividně myslí dobře mezi sebou navzájem a na profilu aplikace si radí triky, jak ji vypnout (viz. obrázek2). Zdá se totiž, že to není nic snadného. Asi tak jako skutečný digitální detox.


Paradox mobilní aplikace číslo jedna mě, jak jsem už zmínila, přivedl k druhému. Spinkej jako Android, tak by se klidně dal přeložit název aplikace Sleep as Android1, která vás od vašeho mobilu také daleko nepustí. A to hlavně v noci. Tento digitální kamarád vám na jednu stranu spočítá a pohlídá, kdy byste měli jít spát, pomocí čidel údajně zmapuje fáze vašeho spánku nebo na vás zamlaská, když budete chrápat. Na druhou si na vás před spaním pravděpodobně posvítí. A právě modré světlo vydávané mobily, notebooky a dalšími elektronickými zařízeními dovede podle některých odborníků narušit kvalitu odpočinku7. Jedna z otázek, které mě pak proto napadají je – jak dobře tedy spí Android?

Oba mobilní výstřelky mě v úvahách dovádějí k sociální psycholožce Sherry Turkle, která mimo jiné v knize Alone Together: Why We Expect More from Technology and Less from Each Other8, vyjadřuje znepokojení nad tím, že se čím dál více oddáváme digitálnímu světu namísto reálným mezilidským interakcím. Například v následujícím videu9 varuje, že se blížíme (nebo jsme se možná už dostali) k tomu, dávat až příliš přednost digitálním platformám a umělým inteligencím, namísto promluvy tváří v tvář, a před tím, jaké pocity nám to může přivodit:


Snadno se mi představuje, co by Sherry Turkle mohla říci na výše zmíněné mobilní aplikace a v duchu s ní souhlasím. Určitě stojí alespoň za zvážení, zda není nejlepší se při snaze o „digitální detox“ spolehnout hlavně na sebe, případně na lidi v okolí, a stejnou cestou řešit i potenciální problémy se spánkem. Ideálně před tím, než bude hrozit propadnutí depresi z propojenosti a izolace v jednom balení, nebo dříve, než se našim telefonům vybijí baterie.

Zdroje:
TURKLE, Sherry. c2011. Alone Together: Why We Expect More from Technology and Less from Each Other. New York: Basic Books. ISBN 978-0-465-01021-9.
9 https://www.youtube.com/watch?v=t7Xr3AsBEK4

No comments:

Post a Comment