Sunday, December 20, 2015

Kam až se může vyvíjet reklamní obsah na Facebooku?

Když se před několika lety začal Facebook používat, nikoho asi nenapadlo, jaký bude mít přesah a jak změní naše uvažování o mezilidské komunikaci. Je samozřejmě otázkou, jestli tato změna bylo k lepšímu, nebo k horšímu, každé tvrzení si najde své zastánce, ale ruku v ruce s tím jde i vývoj toho, jakým způsobem komunikujeme.


Díky (nebo kvůli, to už záleží) tomu, že nám Facebook téměř každý den nabízí zajímavé a velmi užitečné statusy z dob dávno minulých se můžeme podívat i na to, jak jsme se vyvíjeli my a obsah, který sdílíme. Od původních důležitých myšlenek sdílených pouhým textem jsme se přesunuli k obrázkovým motivačním sdělením, abychom nakonec skončili u videa naší kočky, která se právě rozplácla na zahradě a vyhřívá se na sluníčku. Je to ale všechno? Dá se jít ještě někam dál? Odpověď je v tomto případě celkem jednoduchá - určitě dá, ale záleží na tom, kdo jste.



Letos Facebook zveřejnil svoje plány na posunutí hranic toho, co člověk může na sociální síti dělat. Hlavní myšlenkou je aktivní participace - 360stupňová videa (které jsou tím prvním krokem k interaktivnímu obsahu), dále potom augmentovaná a virtuální realita.

Jako první se k nám v nedávné době dostaly právě zmiňovaná videa, ve kterých se člověk může aktivně pohybovat, libovolně otáčet pohled kamery a dívat se to, co se konkrétně děje, jako tomu bylo doposud - dá se říct, že každé video natočené v této podobě má v sobě schované i behind the scenes video, protože bude vidět opravdu všechno, co se děje, nikoliv jenom to, co kamera ukáže. Nejvíc se o této formě začalo mluvit s vydaným teaserem na nejnovější díl Star Wars - jednoduchá jízda pustou planetou vyvolala velký boom a minimálně na krátký čas se mezi fanoušky nemluvilo o ničem jiném.


S povolením tohoto obsahu Facebook spustil lavinu, která přirozeně následovala, jako se tomu dělo kdykoliv předtím, když se objevilo něco nového. Nejde o to, že by 360stupňové video bylo nějakou velkou novinkou, o jejich existenci a potenciálu se vědělo už předtím, ale důležité jsou dva hlavní milníky. V březnu 2015 tuto funkci umožnil YouTube, takže konečně bylo možné tato videa někam  nahrávat. Druhým milníkem je poté umožnění zhlédnout tato videa i přes Facebook, takže konečně bylo možné je i někde přehrávat. Je to celkem jednoduchá rovnice, v tomto případě opravdu platí, že pokud to není kompatibilní s Facebookem, nemá to téměř žádnou budoucnost, protože nebude moc možností, jak to k lidem dostat.

Na základě překonání těchto dvou milníků se tedy počet 360 videí zněkolikanásobil, těch dobrých je samozřejmě o něco méně. Vždy je třeba si položit otázku, jestli takto natočené video má dostatečnou přidanou hodnotu, protože jeho produkce nepatří k těm jednoduchým, což je hlavní důvod, proč uživatelsky natočených videí je jako šafránu - většina pochází z produkce větších značek, které mají dostatek financí na speciální kameru a na následný střih a veškeré další procedury, které k tvorbě videa patří. Současné ale platí, že cena těchto kamer klesá a jejich dostupnost pro širší veřejnost je lepší a lepší, takže je jenom otázkou času, kdy vzniknou první telefony, které budou tuto funkci podporovat, ať už ve svém základu, nebo zakoupením malé kamery na telefon. Vývoj technologie ale nikdy nespí, takže ve chvíli, kdy bude uživatelsky dostupné natáčení videí ve 360 stupních, bude potřeba se posunout někam dál, aby zase bylo co dohánět. A to je moment, kdy na scénu přichází dlouho očekávaná virtuální realita, s jejímž uvedením Facebook během následujících několika let počítá (viz nákup Oculus Riftu). Vypadá to, že se máme opravdu na co těšit.

Zdroje:

http://newsroom.fb.com/news/2015/09/introducing-360-video-on-facebook/
http://mobilenet.cz/clanky/take-facebook-umozni-vkladat-360stupnova-videa--28340
https://www.facebook.com/StarWars/videos/1030579940326940/
http://mic.com/articles/123863/facebook-then-and-now-illustration-sums-up-how-social-network-has-changed#.h2KNwNL1p


Thursday, December 3, 2015


Řezník vs. Ortel a jejich úspěch na Českém slavíkovi

Řezník zpívá sprostě, Ortel zas vyzývá k nenávisti islámu. Oba oslovují velmi odlišné posluchače a oběma jim jejich fanouškovské skupiny přinesly vítězství v anketě Český slavík. Cenu si však odnesl jen islamofobní Ortel. 


Cítit se budou v právu
Ti v tom černým hávu
Útočí jen v davu a svatou válku ctí.
Pro Aláhovo slávu, uříznou ti hlavu
Mají jen o to snahu, zastavme šílenství! 

Videoklip písně Mešita, zdroj: youtube.com
U kapely Ortel by se dalo diskutovat o mnoha věcěch. Od nepříliš promyšlených rýmů po otázku vkusu polonahých fotek s rozepnutým poklopcem hudebního frontmana na oficiálních webových stránkách. Pokud nejste fanoušci velkých křížů a malých slov, možná jste ani o této kapele neslyšeli. Nicméně Ortel se 28.11. stal stříbrným koněm Českého slavíka v rámci kategorie Kapela roku. Onen potetovaný polonahý showman s hrozícím uletělým sportovcem si odnesl bronz za zpěváka roku 2015.

Toto hudební uskupení s velmi diskutabilními texty se stalo v roce 2015 druhou nejoblíbenější kapelou. Zvolili ji diváci pomocí SMS. Ze soutěže ji nevyřadilo ani nařčení z šíření nenávisti a xenofobie. Útočné texty přitom Mattoni uvedla ve svém předloňkém rozhodnutí neudělit cenu Mattoni Hvězda internetu rapperovi Řezníkovi. Ten se svými hororcorovými texty přitom kategorii s přehledem vyhrál.

Řezníkova odveta za vyřazení společnosti Mattoni; videoklip Pořád jenom hate, zdroj: youtube.com

Fanoušci, šíření nenávisti a nová média

Rappeři, folkaři, sochaři, umělci, kapely i pseudokapely si díky sociálním sítím mohou vybudovat širokou fanouškovskou síť, která více či méně věrně reaguje na popudy svých idolů. V případě Řezníka šlo v době hlasování o 27 tisíc naprosto oddaných fanoušků. Ortel má dnes přes 40 tisíc (údaje k 28. říjnu 2015). Obě skupiny však oplývají vysokou afinitou ke svým stránkám. Obě splnily přání svých adorizovaných tvůrců a hlasovaly pro ně v anketě Český slavík. Řezník si však svou cenu neodnesl. Z ankety Mattoni Hvězda internetu ho pořadatelé vyřadili kvůli jeho vulgárním textům a projevům. Islamofobní texty Ortelu jim ale nevadily. 
Nová média jsou přitom ideálním prostředím, kde se dá aktivovat nejen fanouškovská základna, ale i trollovací mechanismus, který dokáže zatopit značkám ve velkém. Nejedná se přitom jen o Českého slavíka, ve kterém nominace sprostého a ironického Řezníka v masce byla spíše výsměchem samotné soutěži. 

Dalším příkladem z českých luhů a hájů může být soutěž Miss Roma internet, ve kterém recesisti v roce 2013 zvolili královnu krásy, která svou nadváhou do škatulky klasických soutěžích miss podle zaběhnutých měřítek nepatřila.

Internetové hlasování Miss Roma Internet 2013, zdroj: iDnes.cz
Ze zahraniční je nasnadě poukázat na notoricky známý příklad, kdy internetové hlasování o nový název sodovky Mountain Dew vyhrálo sousloví “Hitler did nothing wrong”. V podobném hlasování poslali internetoví uživatelé Pitbulla koncertovat na zapomenutý ostrov na  Aljašce. Ve všech výše zmíněných případech se jednalo o zcela legitimní hlasování, kdy jen organizátoři podcenili sílu trollingu. 

Jack by as vypadala nova etiketa Mountain Dew, zdroj: knowyourmeme.com

Ortel ale nebyl zvolen recesí. Jeho krajně pravicové texty přiživily nedávné teroristické útoky a jeho podněcování nenávisti a strachu padlo na úrodnou půdu. 

Ani Řezník, ani Ortel pravděpodobně neprodukují hudbu, kterou byste pustili svým prepubertálním dětem. Pokud ale mluvíme o nebezpečí, které s sebou přinášejí, je Ortel naprostou vážností svých textů vedle spíše vulgárně-satirického Řezníka a ponožkou na hlavě vetším bubákem právě proto, že své texty myslí vážně. A vážně to myslí i jeho voliči a fanoušci. 


zdroje: 
Zdroj obrázku s Miss Roma Internet: http://i.idnes.cz/13/122/cl6/MBB4ff2f4_hlasovani.jpg


Wednesday, December 2, 2015

YouTube Red: Konec bezplatných videí nebo cesta ke kvalitnějšímu obsahu?

Koncem října letošního roku odstartoval internetový gigant YouTube novou placenou službu s názvem YouTube Red. Za měsíční poplatek nabízí pro předplatitele mnoho výhod, ale přináší také kontroverzi a mnoho otazníků u pravidelných diváků i samotných autorů videí. Přinese tato změna jen výhody nebo je společenská komunita, která se za 10 let fungování této sítě vytvořila, v ohrožení?


Co tedy YouTube Red za $9.99 měsíčně nabízí?
  • Žádné reklamy
  • Offline sledování
  • Přehrávání na pozadí
Kromě těchto hlavních výhod je uživatelům také k dispozici služba Hudba Google Play, která poskytuje legální přístup k hudbě. YouTube se dále zavazuje k nabídce exkluzivního obsahu, který nebude v bezplatném režimu k dispozici. 

Navíc tímto poplatkem z části podporujete své oblíbené YouTube Partnery, jelikož jejich výdělek funguje především na podílu ze shlédnutých reklam. Používáním uživatelských rozšíření jako např. AdBlocku YouTube přichází až o 40% zisku z reklamy, což může být jedním z důvodů k zavedení placené služby. (zdroj: http://pewdie.tumblr.com/post/132147138150/thoughts-on-youtube-red)


Konkurence

Na první pohled se zdá, že se chce YouTube vydat na nový trh a konkurovat společnostem, jako jsou např. Netflix a Hulu s filmy a seriály nebo i hudební Spotify. Robert Kyncl, Chief Business Officer s českými kořeny, ale popírá boj s konkurencí jako hlavní cíl vzniku placeného YouTube, což podporuje domněnku o boji proti AdBlocku. „Naše služba je naprosto odlišná od praktik Netflixu, každý krok, který jsme podnikli, je o 180 stupňů opačný.“

Hlavní rozdíl je patrný v obsahu, které obě společnosti nabízí. Zatímco společnosti typu Netflix nebo Hulu se soustředí hlavně na filmy a seriály, YouTube Red je založený na exkluzivní produkci s největšími, již zavedenými hvězdami YouTube, jako jsou např. PewDiePie, The Fine Brothers nebo IISuperwomanII. Peníze od předplatitelů jim dodají prostředky a možnost pracovat s profesionální produkcí, kterou na jejich kanálech zdarma neuvidíme. Ve spojení s volným přístupem k Hudbě Google Play se měsíční poplatek 10 USD zdá jako přijatelný.


YouTube komunita v ohrožení?

Od založení v roce 2005 prošlo YouTube velkou změnou a dnes je to hlavně sociální síť s obrovskou komunitou odběratelů, kteří se slučují u jednotlivých kanálů osobností. Fakt, že sledování bylo vždy zdarma, vytvořil jedinečné pouto mezi diváky a vlastní specifické prostředí.

Nyní s příchodem placeného obsahu přichází otázka, zda vůbec a jak tento krok ovlivní vztah mezi odběrateli a YouTube Partnery, protože najednou bude jejich publikum diferenciované podle toho, zda používají předplacenou verzi nebo ne. Jestli je pro Partnery vstup do Red programu otázka svobodné volby, nebo jejich odmítnutí bude mít následky, se asi těžko dozvíme.

John Green, polovina veleúspěšné dvojice bratrů Vlogbrothers, se nad tímto problémem zamýšlí a poukazuje na vztah s odběrateli. Na závěr také dodává:

„At it’s best, YouTube is not something you watch, it’s something you’re a part of.“


Služba je zatím dostupná pouze v USA, ale v budoucnosti je plánováno rozšíření i do světa. Přístup je zajištěn pomocí aplikace v mobilních zařízeních (dostupné pro iOS i Android) nebo v chytrých televizích.

Využili byste placené služby YouTube Red, pokud by byla dostupná v České republice, nebo je pro vás několik vteřin reklam snesitelné? Jestli je tento krok YouTube šlápnutím vedle či výborně zvládnutou business strategií ukáže jen čas. 

Autorka: Anna Mlejnková

Zdroje:









Tuesday, December 1, 2015

Sobrr, sociální síť pro všechny pařmeny

Už se vám někdy přihodilo takové to nepříjemné probuzení po divoké párty, kdy v hlavě zůstaly jen určité záblesky a jediné, čím jste si jisti, je nadměrná konzumace alkoholu? Ne? Tak to máte štěstí, protože sociální sítě jako Facebook nebo Twitter nezapomínají a mnohdy nám prázdná místa mezi záblesky připomenou. Jak už to tak bývá, člověk je v podroušeném stavu mnohdy výřečnější a může se tak stát, že se o své filozofické zamyšlení během divoké párty podělí na sociálních sítích.

Pokud s něčím podobným však náhodou někdo zkušenost máte, pak se seznamte se Sobrr, sociální sítí na jednu noc. Doslova. Alespoň tak ji popisuje spoluzakladatel aplikace Bruce Yang. Podle něj je aplikace tak trochu anti-facebookovská a funguje na naprosto opačném principu než ostatní aplikace sociálních sítí. Vtipné je, že k aplikaci se můžete přihlásit například prostřednictvím facebooku. 


Zakladatelé Sobrr zmiňují omezení chování, jako hlavní nevýhodu klasických sociálních sítí, kde se dají veškeré příspěvky vyhledat do minulosti a lidé se tak neustále snaží na každém příspěvku vypadat co nejlépe. Se Sobrr tohle řešit vůbec nemusíte, netřeba nasazovat masku a přetvařovat se a člověk si tak může užívat přítomné chvíle. Všechny příspěvky se totiž posléze vymažou a upadnou v zapomnění. Cokoliv do aplikace nahrajete, po 24 hodinách zmizí a jediné, co vás může trápit, je nesnesitelná opice. Toto zveřejňování příspěvků bez výčitku se týká veškerého obsahu, tedy jak soukromých zpráv, tak fotek, videí, dokonce i přátelství uzavřená během nočního řádění. S podobným konceptem přišli i vývojáři Snapchatu, nicméně Sobrr spočívá na geografickém principu. Aplikace zajistí pomocí GPS zhruba 500 uživatelů, kteří se nacházejí nejblíže k vám, a zobrazí vám jejich příspěvky. Smazání veškerých navázaných kontaktů však není až tak nutné. Pokud si s někým vážně padnete do oka, můžete si ho přidat do dlouhodobého seznamu přátel a pak už jen doufat, že i druhá polovička si ve vás našla zalíbení. Bez toho to totiž nejde. Pokud si i druhý jedinec nepřidá danou osobu mezi své permanentní přátele, je šance dalšího kontaktu nulová.



Tak si to tedy projděme krok za krokem, jak tato „party“ aplikace funguje:
Nejprve je třeba si aplikaci do svého chytrého telefonu či tabletu zdarma stáhnout. Teď se jen přihlásit (například přes již zmíněný Facebook) a show může začít. Do éteru pošlete svoji fotku a čekáte na kladné odezvy a komentáře od lidí z okolí nebo o sobě můžete dát vědět někomu vy sami. Výběr partnera probíhá způsobem posunutí fotky, v kladném případě, na pravou či na levou stranu, pokud vás daný objekt nezaujal. Aplikace používá něco podobného jako má Facebook „lajky“, jde o takzvané „cheers“ tlačítko. Čím víc „cheerů“, tím lépe samozřejmě! Pak už záleží jen na vás…


Když si to všechno shrneme, aplikace Soberr nápadně vykazuje prvky některých již existujících aplikací. Geografická poloha, „cherrs“, posouvání fotky jako výběr partnera, jakoby se tvůrci nechali inspirovat hlavními principy Tindru (nejpopulárnější seznamovací aplikace), Snapchatu a Swarmu či Fourthsquare. Těžko říct, nicméně aplikace se stává populární a čím dál více stahovaná. Tak co, vyzkoušíte ji také? Aplikace je to jistě zajímavá, nicméně stále je tu možnost si prostě před večírkem vypnout telefon…


Zdroje:

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2688707/The-app-stops-making-drunken-fool-Sobrr-deletes-photos-friendships-24-hours-night-out.html

http://zahranicni.ihned.cz/amerika-usa/c1-62691400-socialni-sit-sobrr-po-24-hodinach-vse-zmizi


http://www.rozhlas.cz/radiowave/stitky/_zprava/nejbizarnejsi-socialni-site-od-tajnych-prani-az-po-kniry--1376706