Thursday, February 9, 2017

Zpracování přirozeného jazyka v herních recenzích


Abstrakt

Tato esej se zabývá možným využitím zpracování přirozeného jazyka (natural language processing) v rámci herních studií — konkrétně při analzyování recenzí počítačových her. Vychází ze studie Natural Language Processing in Game Studies Research: An Overview publikované v roce 2012 v USA. Čtenářům je nejprve v obecnější rovině představen obor zpracování přirozeného jazyka, jeho cíle a nejčastější využití. Následně práce rozebírá vybrané metody využívané v rámci zpracování přirozeného jazyka (vycházející zejména z lingvistiky) a ilustruje jejich aplikaci na konkrétních příkladech jak z anglického, tak z českého prostředí. V závěru eseje jsou zhodnoceny limity zpracování přirozeného jazyka v oblasti herních studií a nastíněny možné navazující výzkumy. 


Abstract

This essay explores the possible use of NLP (natural language processing) within a field of game studies, specifically by analyzing the game reviews. It is based on the study of Natural Language Processing in Game Studies Research: An Overview, published in 2012 in the USA. First, readers are introduced to the field of natural language processing in general, to its objectives and common usage. Next, the paper discusses selected methods used in the context of natural language processing (based particularly on linguistics) and illustrates their application to specific examples both from the English and the Czech environment. At the end, the essay evaluates some limits of natural language processing in the field of game studies and possible outline of further research.


Zdroj:
ZAGAL, José P. — TOMURO, Noriko — SHEPITSEN, Andriy (2012). Natural Language Processing in Game Studies Research: An Overview. Simulation & Gaming, vol. 43 (3), pp. 356–373. 

Autor:
Aneta Caltová

6 comments:

 1. Moc pěkný odborný článek, na který jsem narazil už v dřívější době, ale jen díky vašemu webu jsem ho celý úspěšně dočetl :-) Dcera se teď připravuje na přijímačky na střední školu, kde by se chtěla zaměřit na programování a vývoj her, takže to bude hodně zajímavé. Zaplatili jsme pro ni s manželkou přípravný kurz od https://www.to-das.cz/, tak snad to zvládne!

  ReplyDelete
 2. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 3. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 4. Přirozený jazyk je pro recenze a celkově pro digitální věk jedna z nejzásadnějších věcí. Zpracovával jsem teď SEO analýzy pro svůj nový e-shop a celou dobu jsem právě dbal na to, aby jazyk webu byl přirozený a jak se říká "mluvil jazykem zákazníků". :) Takže žádné strojové fráze, ale pěkně hezky a hlavně česky! :)

  ReplyDelete
 5. Teda, to zní zajímavě. Já těmto věcem skoro vůbec nerozumím, ale na tomto blogu mám vždycky pocit, že se dozvím něco nového. Navíc je vše příjemně napsané, takže tomu rozumí i laik. To můj manžel by s tím problém neměl, on je hodně technicky zložený. Dokonce si doma sám sestavil 3D tiskárnu.

  ReplyDelete
 6. Tak jsem si tohle přečetl, a furt nechápu o čem jste to tady psal. Ale to určitě neberte jako urážku, protože já se nevyznám ani v rekonstrukce bytu Praha a to je moje práce. Takže bych se vlastně ani nedivil, že tomu nerozumím.

  ReplyDelete