Wednesday, March 24, 2010
Facebook pro děti se jmenuje FaceChipz
Mnoho rodičů se v poslední době začalo starat o to, co dělají jejich nezletilé děti na internetu. V boji za bezpečnější internet se proto zavádí nové zákony (o kyberšikaně apod.) a na mnoho sociálních sítích se instalují tzv. výstražná tlačítka, která umožňují okamžitě anonymně upozornit na škodlivý obsah, případně na nevhodné chování "virtuálního kamaráda". Facebook se podle posledních zpráv zavedení červeného tlačítka nebrání (i když něco podobného už vlastně má).
Podle Týdne 11/2010 je novinkou v mediální výchově a ochraně dětí na internetu komunitní síť s názvem FaceChipz.Základní myšlenkou je bezpečnější komunitní síť, kde se děti budou kamarádit pouze s lidmi, které znají z reálného světa. Na této síti by se teenageři měli připravit na "opravdovou" sociální síť jako Facebook. FaceChipz funguje na základě chipz - žetonů připomínajících pogy se smajlíky, které se dají koupit. Rodič nebo dítě si tedy koupí žetony, zaregistruje se na FaceChipz a zadá kód, kteý má na svém žetonu. Další žetony pak rozdá svým kamarádům, kteří se díky heslům na nich také přihlásit a zkontaktovat se online. FaceChipz svým vzhledem připomíná trochu barevnější Facebook, funkce má také podobné - profilové stránky, statusy, fotografie, ChipChat Instant Messaging a hry.
Na stránce FaceChipz jsem zjistila,že je nutné při registraci zadat i e-mail rodičů, kteří si také vytvoří účet. Mají tak možnost monitorovat chování dítěte online a přidávat mu další kamarády. Zaplatí 1 dolar za registraci (jako souhlas s registrací dítěte), chipz samotné stojí od 3 dolarů za 2 žetony po 15 dolarů za 15 žetonů.
Podle údajů na Alexa.com je stránka teprve 3 měsíce stará. Většina jejích návštěvníků jsou vysokoškolsky vzdělané ženy mezi 35-44 lety mající děti, které zrovna sedí v práci. Více než polovina uživatelů je ze Spojených států amerických, 17% z Indie a 9% z Německa. Bohužel jsem nezjistila počet návštěv stránky, protože je na 216,244 pozici popularity v USA a na 801,715 na světě (pozice je vypočítávána z průměrného počtu denních návštěv a pageviews za poslední 3 měsíce, Alexa ukládá data pouze u stránek nad 100,000). Následující měsíce zřejmě ukáží, jestli budou mít děti o bezpečnější internet pod dohledem rodičů zájem.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment