Thursday, February 10, 2011

Je libo česky?


Stále větší část populace tráví svůj volný i pracovní čas v objetí kyberprostoru. Počítač, a jeho prostřednictvím internet, se pro mnohé stal univerzálním zdrojem vědění i zábavy. Ať už jde o snahu vyplnit volný čas mezi učením jednotlivých kapitol nudného předmětu, nebo dlouhé pauzy mezi začátkem pracovní doby a obědem, internet je v těchto případech služebníkem těch nejvyšších kvalit. Nicméně jistě jste se již dostali do situace, kdy vás, i přes zdánlivou nekonečnost webového prostoru, nenapadala jakákoliv další stránka, kterou byste mohli navštívit, tím spíš, pokud umíte pouze česky a zahraniční portály jsou pro vás doslova španělská vesnice. Nejspíš jste pak skončili nekonečným obnovováním vaší facebookové stránky s nadějí, že se stane něco zajímavého, co byste mohli okomentovat. Koncem ledna minulého roku se i v našich luzích a hájích objevila jedna stránka, která si klade za cíl vyplnit tyto nudné chvíle a která si vaši pozornost určitě zaslouží. Jedná se o portál videacesky.cz.

Největší část internetového obsahu je prezentována v angličtině, spousta je ho pak i ve francouzštině, němčině, čínštině, ruštině a dalších více rozšířených jazycích. Obyvatel České republiky, který nemluví naráz všemi těmito jazyky, rozhodně ne natolik, aby byl schopen vnímat mluvené slovo, byl až doposud ochuzen o velkou část multimediálního obsahu na internetu. Server Videacesky.cz se to rozhodl alespoň z části změnit a jeho cílem je dopřát každému to nejlepší z internetového video-obsahu. S největší pravděpodobností jeho tvůrci uhodili hřebíček na hlavičku a našli si na českém internetovém trhu hezkou mezírku. V anketě Křišťálová Lupa 2010 získal tento portál dokonce první cenu v kategorii Dobrej nápad, podle serveru TOPlist, který měří návštěvnost internetových stránek, jsou videacesky.cz na první místě v kategorii zábava s průměrně 69 tisíci návštěvníky denně. To vše ani ne rok po spuštění první verze webových stránek.

V čem vězí to kouzlo? A jak to vlastně funguje? Základním stavebním kamenem je tým překladatelů, kteří videa překládají z angličtiny, francouzštiny, němčiny, španělštiny, ale dokonce i z portugalštiny a norštiny. Každý den tento tým prohledává internet, aby našel videa, která by mohla českého diváka zajímat. Jejich práce je značně ulehčena tím, že každý návštěvník této stránky má možnost kontaktovat redakci s návrhem na video, které by mělo být přeloženo. S přihlédnutím k počtu denních návštěvníků tedy nejspíš není takový problém sehnat odkazy na zajímavé příspěvky.

Web je rozdělen na několik sekcí, podle charakteristiky jednotlivých videí, od hudebních videoklipů, trailerů na nejnovější filmy a hry, přes krátké amatérské filmy až nejrůznější talkshow. Každodenně se již tak velké množství videí rozšíří o průměrně 5 nových přírůstků. Velkou pozornost věnují videacesky také webovým seriálům. V současné době již několik z nich kompletně přeložili u dalších přibívají nové díly každým týdnem. Namátkou se jedná například o seriály Chad Vader, popisující strasti méně známého bratra Dartha Vadera, který pracuje jako vedoucí směny v supermarketu, Scam School (Škola Podfuků), kde se sympatický moderátor Brian Brushwood naučit ty nejlepší hospodské triky, The Guild, pojednávající o životě vášnivých hráčů jisté MMORPG hry a nově i kuchařská show Masterchef , ve které Gordon Ramsay hledá nejtalentovanějšího kuchaře Ameriky. Tato show se stala předobrazem českého pořadu Na nože!. Mimo seriálů pak Videacesky přinášejí přeložené verze internetových fenoménů jako je Michael Kessler a jeho „Deset věcí, které byste neměli dělat když..“, Otravný pomeranč, nebo velice populární videa z dílny The Onion.

A to je jen špička ledovce, z nabídky již přeložených videí si vybere opravdu každý. I přesto, že je v archivu možno nalézt několik příspěvků, které Vás donutí se zamyslet, drtivá většina všech videí je humorného charakteru a slouží převážně k vyplnění volných chvil. A zde je dle mého názoru jediná vada na kráse tohoto zajímavého projektu. I přes obrovský potenciál vzdělávat a rozšiřovat obzory, který tento server má,(protože přiznejme si to, na internetu se pohybuje velké množství Čechů, kteří žádným cizým jazykem nevládnou), se autoři Videíčesky rozhodli zaměřit hlavně na zábavu, legraci a parodii. I když kdo ví, třeba se i to v budoucnu změní.

Jak už je v dnešním době dobrým (ačkoliv v případě českých fór a diskuzí to asi není nejlepší přídavné jméno) zvykem, je zde možnost každé video okomentovat, případně upozornit na chyby v překladu. K dispozici je i tlačítko pro nahlášení nefunkčního záznamu. Videa je také podle nejnovější tradice možné sdílet s přáteli na sociálních sítích Facebook, Myspace a Twitter.

Závěrem musím uznat, že mě poslední dobou nic tak nenadchlo jako server Videacesky.cz, a to i přes mojí velmi dobrou znalost angličtiny. Velmi také vítám, že zde jsou zde videa pěkně pohromadě, navíc doplněna o komentáře mých krajanů. Dokonce zvažuji, že bych rád rozšířil řady překladatelů, kteří se na tomto zajímavém projektu podílejí. Za mě tedy palec nahoru. Nebo jak je to dnes moderní, dávám tomu LAJK.

Jakub Heller